Státní sociální podpora je určena především občanům daného státu, ale jsou některé výjimky, které jsou dostupné i pro cizí státní příslušníky. Má to ovšem řadu pravidel a je potřeba vědět jestli na podporu má člověk nárok. Typickým příspěvkem, který dává stát i cizím státním příslušníkům, je kindergeld. Na jeho získání je ale vázána platba daní v Německu. Protože je to německá státní sociální dávka podobná našemu přídavku na dítě, je potřeba o ni požádat. Důležité je aby dítě, na které chcete tento příspěvek pobírat, žilo v domácnosti s rodiči, kteří v Německu odvádí daně. A daně jdou odvádět několika způsoby.

peníze eura

Nejčastější způsob jak přídavky dostat je zaměstnání alespoň jednoho z rodičů v Německu. Přídavky jdou pobírat i na zkrácený úvazek, důležité je odvádět daně. Existuje mnoho rodin v České republice, kde většinou muž pracuje v Německu, protože si tady vydělá rozhodně daleko víc peněz než v České republice za stejnou práci. Ne každý zaměstnanec ale umí dobře německy. Většinu záležitostí za zaměstnance vyřídí personální agentura, pod kterou sem značná část lidí jezdí pracovat. I tak si ale lze o přídavky požádat.

propiska formulář

Pokud se nikdo z vaší rodiny natolik dobře, aby byl schopen komunikovat s místními úřady, stačí se obrátit na překladatele a nebo na někoho, kdo má s vyřizováním přídavků v Německu zkušenosti. Podání žádosti není jen o tom vyplnit formulář, ale také vykomunikovat dodání potřebných dokumentů. Pokud váš muž pracuje v Německu a máte malé dítě ve společné domácnosti, můžete si o přídavky požádat. Je to možné i v případě že zde nepracujete ale například zde máte sídlo firmy nebo tady pronajímáte nějakou nemovitost. Situací kdy je možné si o přídavky požádat je daleko více, a pokud chcete vědět zda máte nárok i vy, stačí se zeptat někoho, kdo tyto přídavky vyřizuje v ČR.