Poklidná domácnost s hrajícími si dětmi na koberci a manželkou, která připravuje v kuchyni pohoštění pro blížící se návštěvu, se může změnit v drama, které byste jistě nikomu nepřáli. V okamžiku, kdy praskne vodovodní potrubí ve zdi, a začne se odtud šířit do zdiva, se situace prozatím zdá nevinnou, ale brzy zjistíte, že se kapalina může dostat až do elektrických kabelů a rozvodných krabic a odtud proniknout až k vypínačům a zásuvkám. Vodivé prostředí a elektrický zkrat dovedou v domácnostech natropit škody na majetku i na životech, a proto byste neměli tuto událost podceňovat a už vůbec ne ji ignorovat a odkládat na neurčito. Sama o sobě totiž voda ve zdivu nedělá nic, statiku objektu naruší až při dlouhodobých masivních únicích, takže se zdá, že páteční problém může klidně počkat až do pondělí, kdy na něj zavoláte instalatéry. Jenže to už může být příliš pozdě.

odpadové potrubí

Detekci úniku vody provádí instalatéři velice rychle a efektivně, nemusí se kvůli tomu rozbíjet omítka a zdivo, používají se na to metody formovacího plynu a akustických tyčí Hykron, s nimiž odhalíte i velmi drobné defekty. Závada se pak odstraňuje lokálně odkrytím omítky pouze v místě úniku a během několika hodin je situace pod kontrolou.

potrubí a armatury

Nezapomínejte na uzavření vody a vypnutí elektřiny

Unikající voda do zdiva může způsobit u některých lidí šok a následné problémy v racionálním uvažování. Stává se, že pobíhají kolem a ve zmatku nedělají to, co by měli. Zapomenou vypnout hlavní jistič a mezitím mohou utrpět smrtelný úraz elektrickým proudem. Toto by vám možná připomněli i instalatéři, pokud jim ihned zavoláte, aby přijeli problém řešit. Ti vás také upozorní na to, abyste nezapomněli uzavřít hlavní uzávěr vody. A co vám doporučujeme my – odveďte ostatní členy domácnosti někam do bezpečí, například na nákup do města nebo k babičce, a mezitím vyčkejte příjezdu instalatérů bez přístupu k vodě a elektřině.